7 Temmuz 2010 Çarşamba


 Bugünkü maçın kendi içindeki havası, rövanş heyecanı ve sürprizlerini bir kenara koyarsak; bir diğer ilginç tarafı da, son yıllarda İspanya ve tabi ki Barcelona'yla belirginleşen "topa sahip olma" büyüsünün yıkılıp yıkılmayacağına dair imtihandır. Genel kanının aksine, ben Mourinho'nun bunu aştığını düşünmüyorum. Onun ürettiği formül, günlük bir çözümdü, ve tamamen maksimum konsantrasyona dayalı bu tek maçlık çözüm,her ne kadar önemli bir başarı ve hoca artısı olsa da, bu üstünlüğü oyun anlamında kırmaya asla yeterli değil. Bu yeterliliğe en çok yaklaşan adamın, genç ve mütevazi Şili kadrosuyla Bielsa olduğunu düşünüyorum.

İspanya, o çok alıştığımız kontrol futbolunu Şili'nin direnci karşısında bir yarı boyunca  uygulayamadı. Kim ne derse desin, skor ne olursa olsun, son yıllarda İspanya'yı Şili'nin ilk yarıda ezdiği kadar ezen bir takım izlemedim.Önde kurdukları müthiş agresyonla uzun bir süre top göstermediler İspanya'ya, ve en kötü maçında bile topa sahip olma istatistiklerine %60 ı yazdıran İspanya karşısında bu üstünlüğü aldıkları anlar oldu. Eğer iş bitirici adamları biraz kalifiye olsaydı, o 45 dakika içinde  İspanya'ya çok acı bir tecrübe yaşatmaları içten bile değildi..Çok kritik ve net pozisyonlar da buldular. Ama ne oldu? Bir saçma hata, ardından aşırı motivasyon ve acemilik kurbanı bir kırmızı kart, akabinde tecrübe konuştu ve İspanyollar rahatladı. Bu da büyük takım olmanın getirdiği bariz bir avantajdır zaten.


Eğer Löw bu maçı dikkate aldıysa (ki almıştır,alemin akıllısı ben değilim) Agresif bir oyunun İspanya'ya karşı etkili olduğunu da görmüştür.İspanya'nın bu tip baskıları pas büyüleri sayesinde rahatça kıracağı düşünüldüğünden kimse cesaret edemiyordu. Ama görüldü ki, bu kararlılık, onları da yarı sahalarında paniğe zorluyor. Tabi bunun riskleri de bir gerçektir, ama Almanya'nın bu işi gayet dengeli yapabileceğini düşünüyorum.  Almanya'nın hücum kombinasyonlarını incelersek;  özellikle kendi bölgesinde ve orta alanda kaptığı toplarla müthiş organize çıkabilen bir takım. Schweinsteiger'ın bu bölgede kullandığı çabuk ters toplar, çok çabuk genişleyen Almanya hücum hattı karşısında rakiplerini savunmasız bırakıyor. Ama bunu İspanyol'lara uygulamanız zor; çünkü hücuma çıkarken de çok doğru yerleştikleri için, o kadar rahat bir hareket alanı bulamazsınız çıkışlarda. Bu yüzden top orta sahada görücüye çıkmadan bu ön baskıyı kurmalılar. Almanya oyunu kesinlikle İspanya insiyatifine vermemeli. Eğer rakibiyle orta alanda top kullanma yarışına heveslenirse, Khedira'ya top göstermeden 5 kilo kaybettirir İspanya  :) İşbu halde, Almanya'nın Mueller eksikliği, bu anlamda çok büyük bir talihsizlik. Mueller'in belki de en çok katkı sağlayacağı , ona en ihtiyaç duyulan maç buydu belki de. Reaksiyonu çok kuvvetli bir futbolcu olduğu için, çok ters bir adam.


İspanya içinse durum değişik. Evet performansları kötü de olsa ,belirgin bir "temel" üstünlükleri olduğu su götürmez. Bu temel üstünlük de, onlara her zaman kötü oynama lüksü sağlıyor.Artık klişe olmuş ama yadsınamaz gerçek: topa sahip oluyorlar adamlar. Kötü de olsalar standartlarının dışına asla çıkmıyorlar bu temel üstünlük sayesinde.Ve tabi ki tüm bunların yanında Villa'nın fark yaratan olağanüstü performansı var. Ama bence onlar da şu maçta sürpriz işler yapmalılar. Ve diğer maçlara nazaran, bugün olası bir Torres- Mert (ya da diğer oğlan) eşleşmesinde ben Torres'in üstün olacağını düşünüyorum. Bu maç teamüllerin üstüne çıkacaktır. Buna Iniesta'nın performansı da dahil. Bugün o da standartlarına yaklaşacaktır.

Gönlüm, Klinssman'lı dönemlerden beri en eğlenceli ve tempolu futbolunu oynayan Almanya'dan yana.
Ama kazanan kim olursa olsun, güzel bir maç izleyelim yeter ki..
www.tips-fb.com

0 izleyici sahaya girdi:

Yorum Gönder

Düşüncelerinizi söylemekten çekinmeyin.

 

Copyright 2010 Kalender Libero.

Theme by WordpressCenter.com.
Blogger Template by Beta Templates.